1. Ana Sayfa
  2. Masaüstü Yazılımları
  3. AIDA 64 Stres Testi Rehberi

AIDA 64 Stres Testi Rehberi

AIDA64

AIDA64 ile sistem stres testi

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımda sizlere AIDA64 programı yardımıyla sisteminize nasıl stres (Stabilize) testi yapabileceğinizi göstereceğim. Bu test yardımıyla sisteminizde ısınan parçanın hangisi olduğunu kontrol edip, gerekli önlemi alabilirsiniz. Öncelikle bu önemli bir iş olduğu için dikkatli olmanızı öneririm. Zira bir parçanın ısındığını bile bile bu testi uzun süre yapmayı denerseniz ilgili parçaya zarar verebilirsiniz. Dilerseniz basit şekilde anlatmaya başlayayım.

Öncelikle AIDA’nın sitesinden Extreme Edition sürümünün demo versiyonunu indiriyoruz. Ben portable sürümü kullanmayı tercih ediyorum genelde ama siz installer versiyonunu da kullanabilirsiniz. İndirme bağlantısına buradan ulaşabilirsiniz. (https://www.aida64.com/downloads) Programın güncel boyutu 47.89MB fakat bunun gün geçtikçe değişebileceğini unutmayın.      

Kurulumu yaptıktan sonra Araçlar sekmesi üzerinden Sistem Kararlılık Testi’ni seçiyoruz.

AIDA64 arayüzü

Evet, karşımıza ekranımız geldi. Öncelikle kullanacağınız sekmeler Temperatures ve Statics. Özellikle Statics kısmını kullanacaksınız çünkü burada işimize yarayacak tüm bilgiler yazıyor. Sıcaklık, voltaj, fan devir hızı vesaire.

Stability Test arayüzü

Gelelim neleri strese sokacağız;

CPU : İşlemcimiz. Seçmelisiniz.
FPU : Matematiksel hesaplardan sorumlu kısım. Seçmelisiniz.
CACHE : Ön belleğimiz. Seçmelisiniz.
System Memory : Bellek yani RAM’ler. Size kalmış, ama bana kalırsa seçin.
Local Disk : Depolama aygıtları. Genelde seçmiyorum. Çünkü sistem RAM yetersizliğinde HDD/SSD’yi kullanıyor. Biz onları da strese sokarsak daha büyük kasmalar yaşıyoruz.
GPU : Grafik birimimiz. Size kalmış, bana kalırsa seçin.

Yani özetle; sistemi tamamen yüke sokmak ve tüm değerlerdeki değişimleri ve sıcaklıklarını incelemek istiyorsanız diskleriniz hariç hepsini seçin ve “START” tuşuna basarak işleme başlayın.

Testi başlattık.
Görev yöneticisinden test başlamış mı kontrol ediyoruz.

Sistemi yüke soktuğunuzda aşırı kasmalar, donmalar yaşayabilirsiniz hatta yaşamalısınız da. Merak etmeyin bir zararı yok. Testi durdurduğunuz zaman hepsi geçecektir. İdeal test süresi 10-15 dakikadır. Fazlasını yaparak sistemi boşa yormanın bana kalırsa pek bir lüzumu yok. Eğer değerlerinizde anormallik görürseniz parçayı değerlendirebilirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmından bize iletirseniz cevaplayabiliriz.

Sadece GPU stres testi yapmak istiyorsanız da aşağıdaki videomuzdan yararlanabilirsiniz. Hoşçakalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap