1. Ana Sayfa
  2. İşletim Sistemleri
  3. Bilgisayarınızda Android Keyfi | Phoenix OS Kurulum

Bilgisayarınızda Android Keyfi | Phoenix OS Kurulum

Bilgisayarınızda Android Kullanın! _ Phoenix OS Detaylı Kurulum

Hepinize yeniden selamlar arkadaşlar. Günlük hayatımızın vazgeçilmesi olan akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılan işletim sistemi Android’i bilmeyenimiz yoktur. Özellikle özelleştirilebilir yapısı ve sunulan desteğiyle tam bir kullanıcı dostu olan Android her zaman gelişiyor ve değişiyor. Bu gelişmenin sonucunda Android’i farklı platformlarda da kullanmak mümkün hale geldi. Özellikle bilgisayarlarda da kullanılmak istenmesi sonucunda farklı yöntemlerle Android’i bilgisayarlar üzerinde de kullanabiliyoruz. Bu yazımızda size anlatacağım yöntem ise Phoenix OS ismindeki işletim sistemini bilgisayara kurarak Android’in nimetlerinden bilgisayarda faydalanabileceğiz. Peki bu neyin nesi Phoenix OS sizlere bundan bahsedeyim.

Pheonix OS Nedir?

Phoenix OS PC’ler için geliştirilen Android tabanlı bir işletim sistemi. Standart Windows’a benzer bir arayüzle kurulan sistemde son performans da oyunlar oynayabilir Android’de yaptığınız işleri çok rahatlıkla yapabilirsiniz.

Phoenix OS Kurulum

Önemli Notlar:

  • Bu rehberde Windows ile birlikte kullanılabilen Phoenix OS kurulumu anlatılmıştır. (Dual Boot)
  • Kuruluma başlamadan önce BIOS üzerinden Secure Boot özelliğini kapatmanız gerekmektedir.
  • Bu kurulum sonucunda ne Windows’da ne de Phoenix OS’da yavaşlama söz konusu olmaz. Performans bakımından birbirlerine hiçbir etkisi yoktur. Kuruluma geçelim.

Phoenix OS İndir!

1) İlk önce Windows başlat menüsünün üzerine sağ tıklayıp gelen seçeneklerden “Disk Yönetimi” kısmına tıklayın

2) Açılan ekranden Yerel Disk C’nin üzerine sağ tıklayıp Birimi Küçült’e tıklayın. Tıkladıktan sonra küçültülecek alan boyutunu girmelisiniz. Yani Phoenix OS’a vermeniz gereken depolama alanı. Ben 50 GB vermeyi tercih ettim.

3) Birimi oluşturduğumuzda üstünde siyah şerit bulunan ve üstünde “Ayrılmamış” ibaresi bulunan bir alan göreceksiniz. Üstüne sağ tıklayıp Yeni Basit Birim’e tıklayalım. İleri’ye tıklayalım ve Sürücü Harfi ya da Yolu Ata menüsüne gelelim. Burda varsayılan olarak D harfini seçer. Bunu isterseniz değiştirebilirsiniz. Tekrar ileri dedikten sonra gelen menüden Birim Etiketi kısmına Phoenix OS yazıp ileri’ye tıklayalım ve Son düğmesine tıklayarak disk oluşturma işini bitirelim.

4) Size verdiğim indirme linkinden Phoenix OS’u indirin. İndirilen dosyayı yönetici olarak açın ve İnstall’a tıklayın.

5) Karşımıza Phoenix OS’u hangi diske kurmak istediğimizi soracak. Burada varsayılan olarak C diskini seçebilir ama biz 3. adımda disk bölümü oluştururken hangi harfi seçmişsek onu seçeceğiz. Seçimi yaptıktan sonra Next’e tıklayıp ilerleyelim.

6) Şimdi gelen menüden bilgisayarımıza yükleyeceğimiz Phoenix OS’a vereceğimiz depolamayı seçeceğiz. Maksimum 32 GB verebiliyoruz. Ben 50 GB disk alanı oluşturduğum için 32 GB depolama alanı verebiliyorum. Siz de bunu kendinize göre ayarlayın ve İnstall tuşuna tıklayın. Bir süre bekleyeceksiniz.

7) Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarın yeniden başlatmanızı isteyecek ve bundan sonra bilgisayar her açılışında size hangi işletim sisteminin çalıştırmak istediğimizi soracak. Bilgisayarın her açılışında gelen bu menüyü yön tuşlarıyla kullanabilirsiniz.

Bu adımlardan sonra geriye kalan tek şey Phoenix OS ‘u çalıştırıp keyfine bakmak kalıyor. Aynı Android bir cihaz gibi kullanılan Phoenix OS’un kurulumu bu kadar basit. Gelecek yazımızda görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknolojiye olan ilgisini yazı yazma hevesiyle birleştiren lise son sınıf öğrencisiyim. Technografi'yle yoluma devam ediyorum...

Yorum Yap