1. Ana Sayfa
  2. Masaüstü Yazılımları
  3. DDU ile Ekran Kartı ve Ses Sürücülerini Kaldırın!
Trendlerdeki Yazı

DDU ile Ekran Kartı ve Ses Sürücülerini Kaldırın!

ddulogo9

Merhaba dostlar. Size bu yazımda elimden geldiğince ekran kartı sürücünüzü kaldırmanız için gerekli Display Driver Unistaller yani DDU adlı programın kullanımı hakkında bir yazı yazacağım. Aslında ismindeki Display Driver yani ekran kartı sürücüsü kısmına aldanmayın, program aynı zamanda ses sürücülerinizi kaldırma konusunda da biz kullanıcılara yardımcı oluyor. Display Driver Unistaller adlı programı buradan indirebilirsiniz!

Hangi durumlarda DDU kullanmalıyız?

Yanlış bir ekran kartı sürücüsü kurulumu yapıldığında, yeni gelen sürüm ile yaşanan takılmalar durumunda kullanabiliriz DDU’yu.

DDU, kurulum gerektirmeyen bir programdır. Yani indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkardıktan sonra göreceğiniz .exe uzantılı dosyayı çalıştırın. Daha sonra bu dosya, sizden programın içeriklerini çıkarmak için bir klasör isteyecek. Daha sonra çıkarma işlemi bittiğinde yine .exe uzantılı dosyayı çalıştırdığınızda program çalışacaktır.

Yalnız şöyle bir şeyden bahsetmek istiyorum. Programı açtığınızda tavsiye olarak sizden güvenli modda açmanızı isteyecek. Benim de tavsiyem bu yöndedir. Windows’unuzu güvenli moda alıp, klasörümüzü hazırladıysak hadi başlayalım!

Windows 10’da güvenli moda nasıl geçilir?

Bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra bilgisayarınızın güç tuşuna basarak açın. Windows logosunu görmeden önce birkaç kez F8 tuşuna basarak güvenli moda geçiş yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemi kullanamadıysanız endişelenmeyin bir yöntem daha var.

Bu sefer sistem açıkken Shift tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bilgisayar kapandıktan sonra Shift tuşunu bırakabilirsiniz. Akabinde sizi bir seçenek seçin ekranı karşılayacak. Buradan aşağıdaki adımları izleyin;

Sorunları gider -> Gelişmiş Ayarlar -> Başlatma Seçenekleri altına girdiğinizde altta yeniden başlat butonu yer almaktadır. Bu butona bastıktan sonra sisteminiz yeniden başlayacak. Sistem yeniden açıldıktan sonra karşınıza 9 seçenekli bir bölüm gelecek. Burada klavyenizden “4” tuşuna basın. Bu seçiminizden sonra sisteminiz yeniden başlayacak ve bu sefer kesin olarak güvenli modda açılacaksınız.

Güvenli moda da girdikten sonra seçenekler kısmından başlayalım. Ayarlarınızı alta bırakacağım görsel gibi yapmanızı öneririm. Sadece görselde göreceğiniz üzere iki adet kısmı kutucuk içine aldım. O ayarlar, tamamen sizin kişisel düşüncelerinizdir.

Yeşil kutu (Sistem geri yükleme)= Bu ayarın tikini işaretlerseniz sürücüyü kaldırmadan önce sizin için bir sistem geri yükleme noktası oluşturulacaktır. Ben her duruma karşı bu geri yükleme noktasını oluşturmanızı tavsiye ederim.

Kırmızı kutu (Otomatik güncelleme iptali)= Bu ayarın tikini işaretlerseniz ekran kartı sürücünüz için herhangi bir güncelleme aldığında siz güncellemeyi almazsınız. Ben bu tiki kullanmıyorum, bu tiki kullanmak yerine Windows Update ayarlarından güncelleme ayarlarını “Elle” olarak yapmayı tercih ediyorum, yine de size kalmış.

Bu kısımdan hangi sürücü için işlem yapacağınızı seçin. Ses sürücünüz içinse “Ses Kartı” kısmını, ekran kartı sürücünüz için ise “Ekran Kartı” kısmını seçin.

Ses Kartı için kullanabileceğiniz markalar
Ekran Kartı için kullanabileceğiniz markalar

Bu kutucuktaki ayara basarsanız, Windows Update üzerinden sürücülerin otomatik olarak yüklenmesini istersiniz. Yani özetle; bu kutucuk yardımı ile sürücülerinizin otomatik güncellenmesi isteğinde bulunursunuz.

Evet, tüm ayarlamalarınızı yaptıysanız artık sürücünüzü kaldırmak için hazırsınız. Ayarlamalar derken biraz özet geçeyim, seçenekler kısmından tikleri işaretleyin. Hangi sürücüyü kaldıracaksanız onu ve yapımcısını seçin. Tüm adımlardan emin olduktan sonra size uygun başlatma seçeneğini işaretleyin. Peki bu yeniden başlatma tuşları nedir, hadi bakalım!

Kırmızı kutucuk= Bu seçeneği kullanırsanız, ekran kartı sürücünüz kaldırılır ve sisteminiz yeniden başlatılır. Ben kullanırken genelde bu seçeneği kullanırım.

Mavi kutucuk= Bu seçeneği kullanırsanız, ekran kartı sürücünüz kaldırılır fakat sisteminiz olduğu gibi kalır, yani yeniden başlatılmaz. İlk seçenekten herhangi bir fayda almadıysanız bu seçeneği de kullanabilirsiniz. Ancak şöyle bir uyarıda bulunmam gerekiyor: Bu seçenek ile sürücüyü kaldırırsanız, sürücü kalktıktan sonra görüntü gelmeyebilir. Bu durum pek yaşanmasa da üçüncü parti programlar sistemin yapısını bozmuş olabilir. Bu seçenek ile yapılmasını önermiyorum.

Yeşil Kutucuk= Bu seçeneği kullanırsanız, ekran kartı sürücünüz kaldırılır ve sonrasında bilgisayarınız kapatılır. Daha sonra yeniden bilgisayarınızı açıp sürücü kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bunu daha çok ekran kartı değiştirecekseniz öneriyorum. Sürücünüz kaldırıldıktan sonra bilgisayarınız kapatılır, ekran kartı değiştirilip bilgisayar açılır ve yeni kartın sürücüsü yüklenir.

Final

Ekran kartı sürücülerinizden dolayı sisteminiz açılmıyor veya herhangi bir sebepten dolayı sistem içinden sürücünüzü kaldıramıyorsanız güvenli moda girip DDU ile yapmanız gereken işlemleri yapabilirsiniz. Takıldığınız noktalar olursa yorum kısmından bana sorularınızı iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap