1. Ana Sayfa
  2. Masaüstü Yazılımları
  3. Haberleşme Uygulamalarını Karşılaştırıyoruz! (En iyisi hangisi?)

Haberleşme Uygulamalarını Karşılaştırıyoruz! (En iyisi hangisi?)

haberlesme_uyg

Merhaba dostlarım. Bugünkü yazımda sizlere haberleşme amaçlı kullanabileceğiniz uygulamalardan bahsedeceğim. Yine diğer yazılarımda olduğu gibi bazen kişisel düşüncelerime yer vereceğim, fakat mümkün mertebe objektif olacağım. Öncelikle nedir bu haberleşme uygulaması, ne işe yararlar? Bu haberleşme uygulamaları en basit örnekle; arkadaşınızla oyun oynarken konuşmaya mı ihtiyacınız var o zaman bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Yavaştan yazımıza geçelim.

Skype

Yıllanmış efsanelerden biri olan Skype geçmişinizde büyük yer etmiş olabilir. Şahsen benim öyle. 2003’te kurulan Skype şu an Microsoft bünyesinde bulunmakta. Bu uygulamada yazılı, sesli ve görüntülü görüşme imkanınız bulunmakta. Görüştüğünuz kişilere ekran paylaşımı yapabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınıza hareketli emojiler gönderebilirsiniz. Fakat bu uygulama için herhangi bir topluluk sunucusu açabilmeniz mümkün değil. Sadece grup görüşmesi oluşturabilir, grup yöneticileri bu gruba alım yapabilir.

Skype’ı şu sebeplerden tercih edebilirsiniz: Video görüşmeleri yapacaksanız,  3-5 arkadaşınız ile grup sohbeti yapacaksanız Skype sizin için kullanışlı olabilir.

Skype indirme linki: Skype

Discord

2012’de kurulan bir uygulamadır. Bir topluluğunuz varsa ve düzen istiyorsanız Discord’dan başka tercih yapmayın. Discord ile herkesin katılabileceği bir grup linki oluşturabilir, insanlara yetki düzeyleri ve roller verebilir, role özel ses ve yazı kanalları oluşturarak gizli bilgilerinizi sadece izin verdiğiniz kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde sunucunuza özel emojiler oluşturabilir ve istediğiniz şekilde adlandırabilirsiniz. Discord’un izin verdiği özellikler arasında yine özel görüşmelerde görüntülü, sesli ve yazılı görüşmeler yapabilirsiniz.  Yine aynı şekilde Skype’ta olduğu gibi Discord’da da özel görüşmelerinizde ekran paylaşımı yapabilirsiniz. Bu özelliği her iki uygulamada da dikkatli kullanmanızı öneririm. Zira kötü amaçlı kişiler tarafından tehlikeli bir özellik olabilir. Discord’da Nitro adı verilen bir üyelik sistemi de mevcut. Nitro aldığınızda arkadaşlarınıza hareketli emojiler gönderebilir, başka sunucuların özel emojisini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca Nitro kullanıldığında ses kaliteniz de artacaktır.

Discord’u şu sebeplerden tercih edebilirsiniz: Bir topluluğunuz varsa (oyuncu, internet sitesi, spor) ve onları tek çatı altında toplayıp rollere ayırmak ve bunlara bağlı herkese özel sohbet odası oluşturmak istiyorsanız Discord sizin için çok güzel bir uygulama olacaktır.

Discord indirme linki: Discord

Technografi Discord: Technografi Discord

Curse (Twitch):

Eski Curse adıyla bildiğimiz Twitch uygulamasından bahsedeyim biraz daha. İnternet sitesi ile karışmaması için sürekli eski adı olan Curse ile hitap edeceğim. Curse aslında Discord’un sahip olduğu her özelliğe sahip fakat çok tercih edilmeyen bir uygulamadır. Discord kurulduktan sonra Curse yavaş yavaş popülerliğini kaybetmiş ve şu an neredeyse Curse’ün hiç kullanıcısı bulunmamaktadır. Şu an sadece Curse uygulaması Minecraft oyunu için mod paketlerinin indirilebileceği launcher(başlatıcı) haline gelmiştir.

Curse sizin için kullanışlı olabilir: Discord’un monotonluğundan sıkılmış, değişik heyecanlar arıyor ve Discord tadında bir program arıyorsanız Curse kullanabilirsiniz.

Curse (Twitch) indirme linki: Twitch (Curse)

Teamspeak 3

Ekim 2001’de kurulan Teamspeak tamamen oyunculara hitap eden bir program. Bazı oyunlara kendi içinde entegre olan Teamspeak neredeyse tamamen oyuncular tarafından kullanılmaktadır. Çalışma mantığı olarak yine Discord ile aynı olan Teamspeak’i ben çok kullanmadığım için size pek bir düşünce aktaramayacak olsam da bahsetmeden geçemeyeceğim. Özellik olarak haricinde Discord ile aynıdır.

Teamspeak 3 sizin için kullanışlı olabilir: Bir oyun klanınız varsa, kullandığınız oyun TS3’e entegre ise ve Discord kullanmak istemiyorsanız TS3 sizin için kullanışlı olabilir.

Teamspeak 3 indirme linki:  TeamSpeak 3

Evet dostlar yazımın burada sonuna geldim ve size genel olarak haberleşme uygulamalarından bahsettim. Ben uzun süredir sadece Discord kullanıyorum ve fazlasıyla işimi görüyor. Siz de aklınıza takılan ve kullandığınız uygulamaları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap