1. Ana Sayfa
  2. İşletim Sistemleri
  3. macOS İndirme ve USB Hazırlama Rehberi!

macOS İndirme ve USB Hazırlama Rehberi!

Logo-Mac_OS
11

Hepinize selamlar. Sizlere bu yazımda mümkün olduğu kadar macOS imajı indirme ve USB belleğe yazdırma konusundan bahsedeceğim. Yazıyı başlık başlık yazıp ince detaylara ineceğim.

1) Her imaj aynı mıdır?

Her imaj farklıdır. Basitçe anlatmam gerekirse, macOS’un çalışabilmesi için bir kernel, config ve bootloader’a ihtiyaç vardır. Bazı sürümler kendine özgü config kullanabilir. 

2) Hangi sürümü indirmeliyim?

Sisteminiz güncel ise en son sürüm olan High Sierra’yı kullanabilirsiniz. Şayet sisteminiz eski ise kurulacak sürümün deneme yanılma yolu ile daha iyi bulunduğuna inanmaktayım. Ama az çok belirtmem gerekirse;

0-2 yıllık bir sisteme sahipseniz: High Sierra-Sierra

2-4 yıllık sisteme sahipseniz: Sierra- El Capitan

4-5 yıllık sisteme sahipseniz: El Capitan- Yosemite

5+  yıllık sisteme sahipseniz: Yosemite- Mavericks

3) Nereden indirebilirim?

Eveeet, sorulacak en güzel soruya geldik. İlk öncülde bahsettiğim gibi bir sürü custom(yamalanmış) imaj internette mevcut. Benim daha önce kullandıklarımdan size linkler ekleyeceğim, ama tabiiki en son sürümleri koyabileceğim için hepsine yer veremeyeceğim. Daha eski sürümler ve sorunlarınız için bize Technografi Forum’da macOS kategorisinden ulaşabilirsiniz.

kealOS High Sierra Laptop/Desktop İmajı (RAW formatında) : kealOS İndirme Linki!

Yamasız High Sierra Laptop/Desktop İmajı (DMG formatında): High Sierra DMG dosyasını indirmek için tıklayın.

4) İndirdiğim imaj USB diske nasıl yazdırılır?

Şimdi burası için 2 ayrı kısım var. Birinci yol .raw dosyası için, ikinci yol ise .dmg dosyası için. Fakat her ikisinde de 8/16+ üzeri bir USB bellek kullanmanızı öneririm.

a) .raw uzantılı dosyayı belleğe yazdırma: 

Win32Disk Imager programından yararlanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Win32 Disk Imager

1 ile yazılı olan bölmeye imaj dosyanızı sürükleyip bırakın ya da yanındaki klasör butonundan indirdiğiniz dizindeki .raw dosyanızı seçin.

2 ile yazılı bölmeden USB belleğinize atanan harfi seçin. Yalnız bu aşamada şuna dikkat edin. Seçtiğiniz USB’deki tüm veriler silinecektir. Yanlış bir disk seçerseniz büyük veri kayıpları yaşayabilirsiniz.

İlk 2 öncülü gerçekleştirdikten sonra 3 nolu kısma basın. İşlemin tamamlanması biraz sürebilir fakat sabırlı olun. Yazdırma bitince kuruluma geçebilirsiniz.

b) .dmg uzantılı dosyayı belleğe yazdırma: 

Bu uzantılı dosyayı yazdırmak için TransMac programını kullanabilirsiniz.

İşlemleri doğru yaptığınız taktirde kuruluma hazır şekilde olacaksınız. Yine de bir şeyler ters giderse sizlere yardımcı olmayı çok isterim. Technografi Forum’da konu açmayı unutmayın! Teşekkürler.

Güncelleme: 16/02/2019

Video rehberi eklendi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap