1. Ana Sayfa
  2. Masaüstü Yazılımları
  3. OBS ile Capture Card olmadan çift PC yayın nasıl yapılır?
Trendlerdeki Yazı

OBS ile Capture Card olmadan çift PC yayın nasıl yapılır?

Obs-iki-pc-yayin-yapma
17

Herkese selam arkadaşlar. Bu yazımızda size capture card olarak bilinen ve iki bilgisayarı köprüleme olayını fiziksel bir obje olmadan nasıl yapılabileceğini göstereceğim.

İşlemleri yapabilmeniz için iki bilgisayarın da LAN (Ethernet) bağlantısı ile modemi bağlı olması gerekli. Bu işte gereken programlar;

OBS Studio: https://obsproject.com/tr
OBS NDI Eklentisi: https://obsproject.com/forum/resources/obs-ndi-newtek-ndi%E2%84%A2-integration-into-obs-studio.528/

Öncelikle size bu işlemin ne getirisi var ondan bahsedeyim. Bu işlem yapıldığı takdirde oyun oynadığınız bilgisayardaki işlemci yükünü azaltmış olacaksınız. Böylece oyununuz daha akıcı olacak. Adımlara geçelim

1- OBS ve NDI eklentisini bilgisayarımıza kuralım.
Kurulum standart bir işlem. Detaylara girmiyorum, kolayca yüklemeleri yapabilirsiniz. Lakin ilk olarak OBS’i, sonrasında NDI’yi kurun. Kurulumdan sonra yeniden başlatma gerçekleşeceği için önemli programlarınız varsa kapatmanızı tavsiye ederim.

2- Gaming (oyun) bilgisayarından NDI ayarları yapmak.
İlk olarak OBS Penceresinde araçlar kısmına tıklayıp akabinde NDI Output Settings’e tıklıyoruz.

Daha sonra açılan sekmede isimlendirmeyi ve “Main Output” seçeneğini işaretleyin.

Daha sonra Gaming bilgisayarımızda sadece oyun ve ekran yakalama sahnelerini ekliyoruz.

Son olarak NDI ayarında seslerimizi ayarlayacağız. Bunun için OBS’in ses düzeyleri panelinden “Masaüstü Ses” ve “Mikrofon Aygıtı” için NDI’ın aktarma filtresini eklememiz gerekli. Aşağıdaki görseli her iki aygıt için de yaparsanız olacaktır.

3- Gaming (oyun) bilgisayarından bitrate ve video ayarları yapmak.

Ben size bir örnek olması için kendi ayarlarımı paylaşacağım. Daha optimize ayarlarda birebir yardımcı olmamız için Technografi Forum’da konu açabilirsiniz.

4- Streaming (yayın) bilgisayarından NDI ayarları yapmak.

Burada da yapacağımız iş aslında az. İlk olarak sahne ekleme kısmına gelip NDI Source’i seçiyoruz.

Daha sonra açılan pencerede “Source Name” kısmından bilgisayarımızı seçiyoruz. Eğer oyun bilgisayarınızdaki NDI adımlarını doğru yaptıysanız bilgisayar isminiz karşınıza gelecektir. Daha sonra işaretli kısımları görseldeki gibi yapıyoruz.

NDI ayarları ile işimiz bitti. Şimdi son olarak yayın bilgisayarındaki video ayarlarını yapacağız.

5- Streaming (yayın) bilgisayarından bitrate ve video ayarları yapmak.

Aslında bu kısımda daha çok donanıma ve internet hızınıza hitap ediyor. Daha optimize ayarlarda yayın yapabilmek için Technografi Forum’da konu açabilirsiniz. Zira buradaki tüm ayarlar internet hızı ve bilgisayara göre değişkenlik gösterecektir.

Final!
Tüm adımları bitirdiniz. Artık sadece yayın bilgisayarınızdan “Yayını Başlat” tuşuna basmanız yeterli. Olur da bir sorun yaşarsanız Technografi Forum’un kapısı size her zaman açık, buyurun gelin. Rehberi beğendiyseniz arkadaşlarınıza ve işine yarayacaklara iletirseniz sevinirim. Görüşlerinizi de lütfen yorum olarak belirtin. Esen kalın efenim!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 ay önce

    Merhaba. Ben telefondan oyun oynayip yayinini PC uzerinden yapmak istiyorum. Bilgi verir misiniz nasil yapacağimi? Şimdiden tesekkurler.

    • Selamlar. Dediğiniz yöntem aslında mevcut fakat ben bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Direk olarak Streamlabs OBS uygulamasını mobil cihazınıza indirirerek bilgisayar olmadan yayınınızı mobil üzerinden oyun yakalama modu ile verebilirsiniz. Bilgisayara bağladığınız zaman 2. bir üçüncü parti yazılımına ihtiyacınız olacak ve bu sizde gecikmelere sebebiyet verebilir. Yine de bu yöntemi izlemek isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=DQ4X5mlQWvA