1. Ana Sayfa
  2. Programlama
  3. Python 3’ün Kurulması ve Giriş
Trendlerdeki Yazı

Python 3’ün Kurulması ve Giriş

python

Python öğrenmek isteyenler için araştırmalar yaparak her gün üstüne daha da koyduğum bilgileri / tecrübeleri size aktaracağım.

  • Python Nedir?

Python 1990 yılında Amsterdam’da geliştirmeye başlanmıştır. Bugüne kadar bu projeye gönül verenler sayesinde ve diğer programlama dillerinden ayıran birtakım sebeplerden dolayı bugün en çok kullanılan iki dilden birisidir. Diğeri de Java’dır. Zirve henüz net olarak belli değil, çünkü baş başa gitmekte. Şimdi biraz da Python’un özelliklerinden bahsedelim;

  • Açık kaynak kodludur.

Açık kaynak kodlu mu, o da ne?
Açık kaynak kod şöyle ki: Temel kodlarına ulaşabildiğimiz yazılımlardır.

Örneğin para çekmek için gittiğimiz herhangi bir ATM’de bu kodlara erişemiyoruz, erişemediğimiz için bu kapalı sistem oluyor. Ancak Python da da Java ve bazı dillerde olduğu gibi bu kodlara ulaşabiliyor, düzenleyip yeniden yayınlayabiliyor ve bunun üzerinden gelir bile elde edebiliyoruz.

Ayrıca unutmayalım ki: Açık kaynak kod en güvenlisidir. Çünkü kodlarda neyin nereye gittiğini görebilir, bir hata varsa yazılımcıya bildirebilirsiniz.
  • Interpreter bir dildir.

Interpreter nedir peki?
Bilgisayarlar sadece Binary dediğimiz 0 ve 1’lerden oluşan ikili sistemi anlayabilmektedir. Eğer Binary dilini biliyorsanız, hiçbir programlama dilini bilmenize gerek yok. Ancak Binary’i öğrenmek daha doğrusu ezberlemek kolay mı? Tabii ki de hayır (:
Binary dediğimiz bu sistem bit büyüklüğündeki bloklardan oluşur.
Örn: 01000001 Burada “A” yazmakta mesela.

Programlama ile az çok ilgilenenler bilir ki, yazılımlar 0 ve 1 kullanılarak yazılmaz. Aşağıdaki şekilde yazılır ve sonra derleyiciler tarafından ikili sisteme çevrilir ve bilgisayara gönderilir.

sayi1 = input('1. Sayı : ')
sayi2 = input('1. Sayı : ')
toplam=float(sayi1)+float(sayi2)
print("Toplam :{0} ".format(toplam))

Peki bu derleme işlemi nasıl, ne şekilde yapılıyor?

A) Compile Yöntemi

Compile yöntemi, yazılan bütün kodları tek seferde derleyip bilgisayara gönderir ve sonrasına aradan çekilir.

B) Interpreter Yöntemi

Interpreter yöntemi sayesinde bilgisayar ile derleyici sürekli irtibat halinde olur. Yazılım çalıştırılır ve bilgisayar hangi bilgiye ihtiyaç duyuyorsa, derleyici sadece gerekli olan kısımı derler ve gönderir. Yaygın birçok dil Interpreter derleyicisini kullanır.

  • Karmaşık değildir.

Karmaşık olmaması bu programlama dilini fazlasıyla ön planda tutmaktadır.

Python Sürüm Seçimi

Python’un şu an için 2 ana sürümü bulunmaktadır: Python 2 ve Python 3.
Hangisini seçeceğimiz konusunda ise öncelikle şunu belirtmeliyim ki: Python 2’de yazdığınız kodlar Python 3’te, Python 3’de yazdığınız kodlar Python 2’de çalışmayacaktır. En son bir köprü yapıldı, ancak stabil değildir. Bu sebeple Python 3’ü -en güncelini- kullanmanızı öneririm.

Alt sürümleri de bulunmakta: Python 3.7.4

Açıkçası 3’ün yanına gelen rakamlar stabilite, güvenlik vb. şeyler içindir. Python 4, Python 5 çıkmadığı sürece hangi alt sürümü kullandığınızın aslında pek bir önemi yoktur.

Öncelikle Pyhton’un kendi resmi sitesi olan https://python.org‘a giriyoruz, başka bir siteden indirmenizi önermiyorum.

Python 3’ün Windows’a Kurulması

Girdikten sonra üst sekmede Download yazmakta, buraya geliyoruz ve açılır bir menü açılıyor.

Python İndirme

Burada Windows sekmesi üzerine geldiğimizde sağda hemen en güncel sürümün butonu çıkıyor, buna basıyoruz ve indirmemiz başlıyor. Şu anlık boyut: 24.5 MB

İndirdikten sonra programı çalıştırıyoruz ve karşımıza seçenekler çıkıyor.

Python Öğrenmek – Kurulum_1

Burada en altta bir ibare bulunuyor: “Add Python 3.7 to PATH”
Bu şu anlama geliyor: CMD’ye python yazdığımız zaman, Python programını orada da çalıştırabileceğimizi söylüyor. Ancak ben pek gerekli olduğunu düşünmüyorum.
Burada önerim, direkt olarak “Install Now” butonuna basmanız. Direkt olarak kurulum başlayacaktır.

Python Öğrenmek – Kurulum_2

Ve programımız kurulmuş oldu. Erişim içim Başlat menüsünde bulunan IDLE (Python 3.7) ya da Python 3.7 adlı programları kullanabilirsiniz. Yarın ya da öbür gün ikinci yazımızda bunların hangisini ne amaçla kullanabileceğinizden bahsedeceğim (:

Python Öğrenmek – IDLE arayüzü

Basit matematik işlemleri yaparak çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnönü Üniversitesi 1. sınıf Bilgisayar Programcılığı okumakta, Fİ|ZET Medya'da Webmaster olarak çalışmaktayım. Senelerdir bu sektörde birçok kişiye yardım ettim ve edindiğim tecrübeleri size aktarıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Yararli bir konu olmuş yeni başlayanlar için faydalı olacaktır