1. Ana Sayfa
  2. Masaüstü Yazılımları
  3. Video Render Programlarını Karşılaştıralım!

Video Render Programlarını Karşılaştıralım!

render vs

Merhaba dostlarım bu yazımda sizlerle render programlarını mümkün mertebe kullanımlarıma göre olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsetmeye tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım. Önceden söyleyeyim yazımdaki cümlelere bazen kişisel görüş ve tecrübelerimi katacağımdan bazı özellikler kişiden kişiye değişebilir. Mümkün olduğunda objektif davranmaya çalışacağım. Gelin yazımıza teker teker programları ele alarak başlayalım.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere bu işi layığıyla yapan en iyi programdır. Gerek kullanış arayüzü olsun, gerek eklenebilir efekt seçenekleri gibi bir çok özellikle kullanıcısına maksimum faydayı sağlar. Adobe Premiere’de başlamak için birazcık programa hakim olmanız gerekmekte. Hiç bilmeyip bodoslama programa giriş yapan bir kişi neye uğradığına şaşırabilir. Ama merak etmeyin kullanıma çabuk adapte olacaksınız ve bir süre sonra yüzünüzü yıkamak gibi rutin bir işe dönüşecek Premiere Pro kullanmak. Render çıkışı ayarlarında hazır presetler bulunmakta. (YouTube 360-720-1080p gibi) İsterseniz bu presetleri kullanabilir, isterseniz de bitrate ve ses ayarlarını tamamen kendiniz yapabilirsiniz.  Programın diğer bir artısı GPU render alabiliyor olmamız. Özellikle benim gibi render konusunda zayıf işlemci (G4560) kullananlar için bu mükemmel özellik render sürenizi inanılmaz şekilde kısaltıyor. Gelelim olumsuz yönlere, ilk göze çarpan şey biraz karmaşık olması. Programa alışmak biraz zaman alıyor ve tabii ki bu can sıkıyor, programı kullanmaktan vazgeçmeye kadar gidiyor. Bir başka olumsuz yön ise kaliteli render aldığından ötürü çok bir boyut küçültmesi yapmıyor. Mesela ham videonuz 10GB ise Adobe Premiere bunu ancak 2-3GB’a küçültüyor. Ama videonun kalitesi ve bitrate ayarlarını göz önünde bulundurursak bu değer pek de fazla değil.

Premiere Pro arayüzü

Programın lisansını Adobe Creative Cloud üzerinden tüm Adobe Programları ile birlikte aylık sivil iseniz 146TL’ye, öğrenci iseniz 106TL’ye kullanmanız mümkün.

17 Ağustos itibari ile Premiere Pro fiyatları. Fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Benim gözümde Premiere Pro: Orta fiyatlı yüksek kalite render almak istiyorsanız kesinlikle Premiere tercih edebilirsiniz.

Sony Vegas Pro

Yazıya şu altı betimleyici kelime ile başlamak istiyorum: “İnsanı sinir hastası eden render programı”

Açıkçası Vegas kullanmayı 6 sene önce bıraktım. Bu yazıyı hazırlamadan önce biraz daha kurcaladim fakat hiçbir şey değişmemiş. Öncelikle; programın render kalitesi Premiere’ye yakın. Ama sıkıntı şu ki genelde projenizin ortasında kayıt almadan önce program bir anda size uyarı verip kapanabilir ve bu da ufak çaplı bir sinir krizi geçirmenize neden olabilir. Diğer kullanan kullanıcılardan gelen ve benim gözlemlediğim kadarıyla bu sıkıntı hala mevcut. Bunun yanı sıra; Vegas Pro’da düzenlediğiniz videonun önizlemesini yapmak da ayrı işkence. Büyük ihtimal o ön izleme  hiç açılmayacak, açılırsa da yaşadığı kasma ve donmalardan dolayı sizi deli edecek. Hiç mi olumlu yönü yok, bence yok. Sadece arayüz kullanımı Premiere’den bir tık daha kolay ama bunun için sorunlarla uğraşmaya kesinlikle değmez.

Vegas Pro arayüzü

Gelelim lisans fiyatlarına Vegas Pro 17’yi esas alarak konuşursam lisans fiyatı 600$. Ömür boyu lisans bulunmakta.

17 Ağustos itibari ile Vegas Pro fiyatları. Fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Benim gözümde Vegas Pro: Yüksek fiyat, sürekli yaşanan sorunlar. Tavsiye etmiyorum.

Camtasia Studio

Gelelim yaşayan efsaneye. Her render işi ile uğraşan insan Camtasia’yı en az bir kere tecrübe etmiştir. Camtasia; çok kaliteli bir render programı olmamasına rağmen kullanışı aşırı basit bir program olduğundan kullanıcıların talep merkezinde yer alıyor. Bu arada çok kaliteli değil dediğime bakmayın; işinizi görecek YouTube’a 1080p videonuzu yükleyecek preset ve yeteneğe sahip. Camtasia Studio geçtiğimiz yıllarda tamamen değişerek yeni bir arayüze geçti. Camtasia’nın bir başka avantajı ise programın içinde dahili masaüstü kaydı almanızı sağlayan bir eklenti var. Bunu kullanarak masaüstü videolar çekebilir, ardından hızlı şekilde düzenleyip videonuzu yükleyebilirsiniz. Ayrıca program içinde YouTube hesabınızı bağlarsanız render işlemi bitince video otomatik olarak YouTube’a yüklenecektir.

Camtasia Studio arayüzü

Gelelim lisans ücretine; programın Camtasia Studio 2019 adıyla geçen versiyonun ömür boyu lisans ücreti 249$

17 Ağustos itibari ile Camtasia fiyatları. Fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Benim gözümde Camtasia: Basit bir arayüz, orta kalite render, uygun fiyat

DaVinci Resolve

Evet geldik çok farklı bir olaya. Bu programın en bariz özelliği ücretsiz olması. Evet yanlış duymadınız program ücretsiz. Tabii ki ücretsiz olmasının bazı dezavantajları var. Program ücretsiz olduğundan bazı renk efektlerini kullanamıyorsunuz. Sizin için renk efektleri pek önemli değilse Resolve aradığınız program olabilir. Programın arayüzü ve kullanım şekli Premiere ile oldukça benzer. Sanki Premiere örnek alınarak yapılmış hissi veriyor. Render ayarları kaliteli ama süresini ölçme fırsatı bulamadım. Efektleri yine oldukça bol fakat  bazıları dediğim gibi ücretli versiyonu istiyor. Arayüz Premiere’ye benzer desem de kullanım daha kolay. Programın kendine çeken bir büyüsü olsa da bana pek profesyonel gelmedi. Ufak çaplı işlerde kullanılabilir fakat çok büyük projelerde bence kullanmak riskli olabilir.

DaVinci Resolve arayüzü

Benim gözümde DaVinci Resolve: Ücretsiz alternatif, kolay kullanım, orta kalite render. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap