1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Nedir? | SEO Neden Yapılmalıdır? | SEO Önemli Midir?
Trendlerdeki Yazı

SEO Nedir? | SEO Neden Yapılmalıdır? | SEO Önemli Midir?

seo1_thumbnail

Yeni bir seri ile karşınızdayız! Bu seri için yeni bir bölüm oluşturduk ve oluşturduğumuz bu bölümde SEO (Search Engine Optimization), SEM (Search Engine Marketing), website hızlandırma ipuçları, hosting seçimi vb. gibi konular barınacak.

Eğer herhangi bir konuyu öğrenmek, o konuda uzman olmak istiyorsanız kesinlikle ama kesinlikle tanımını bilmeniz, öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü fark edeceksiniz ki hangi konu olursa olsun, bir gün hata yaparsanız bunun sebebi tanımını kaale almadığınızdandır.

SEO Nedir?

SEO açılım olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Sitenizi arama motorlarının (Google, Yandex, Bing, Baidu vb.) kriterlerine göre şekillendirip rakiplerinizden üste çıkmanızı sağlamak istiyorsanız SEO çalışmanız gerekiyor. SEO’nun varlığı şunun içindir ki: Arama motorları bir kullanıcının siteye girdiğinde sorun yaşamaması, güzel bir görüntü görmesini istemektedir.

Elbette bu algoritmayı üreten mühendislerin kafasına göre belirlenmiyor. Arama motorları verileri Google Analytics, Yandex.Metrika gibi kullanıcı izleme algoritmaları aracılığıyla almakta ve veri analistleri bu bilgiler ışığında rapor oluşturmakta ve oluşturulan bu rapor ışığında da SEO algoritması gün geçtikçe geliştirilmektedir.

Bu algoritma üzerine en çok düşen iki arama motoru vardır: Google, Yandex.

Ancak şöyle bir gerçek var ki: Sitenizi Google’ın istediği şekilde yapılandırdığınızda bütün arama motorlarına uygun bir site yapmış oluyorsunuz. Bu nedenledir ki ben dahil herkes Google üzerine rehber yazmaktadır. Bu serimiz de komple Google üzerinden anlatım yapılacaktır.

Google Siteyi Nasıl Algılar?

Google, algoritmasını siteleri otomatik olarak algılayıp tarayacak şekilde bir algoritma geliştirmiştir. Domaini aldıktan bir süre sonra otomatik olarak algılayacaktır ancak bu süre bazen çok uzayabilmektedir.

Bu süreci hızlandırmaları için her arama motoru kendisine bir “Webmaster” aracı oluşturmuştur. Bir sonraki yazımda sitelerinizi bu araçlara nasıl ekleyeceğinizi göstereceğim.

Bu araçlar ile arama motorlarının sizi sevmesini sağlamak sizin elinizde. Bu Webmaster araçları sayesinde sitelerinizin daha hızlı index almasını sağlayabilirsiniz.

Sitemin Index Alıp Almadığını Nasıl Öğrenirim?

Google’a site:domain.com olarak yazdığınızda aradığınız domaine ait indexlerin tamamını görebilirsiniz.

Ayrıca sitenizin index alıp almadığını info:technografi.net yazarak da öğrenebilirsiniz. bu sorgu dışında bir de seo:domain.com şeklinde bir sorgu bulunmaktadır. Bu Google sorgularını özellikle Google Filtre cezalarında çokça kullanacağız 🙂

Örnek bir arama sorgusu: site:technografi.net

Site İndex Sorgulama
Site İndex Sorgulama

Bir sonraki SEO rehberinde görüşmek üzere 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnönü Üniversitesi 1. sınıf Bilgisayar Programcılığı okumakta, Fİ|ZET Medya'da Webmaster olarak çalışmaktayım. Senelerdir bu sektörde birçok kişiye yardım ettim ve edindiğim tecrübeleri size aktarıyorum.

Yorum Yap