1. Ana Sayfa
  2. Masaüstü Yazılımları
  3. Unity ve Unreal Engine’i Karşılaştıralım!

Unity ve Unreal Engine’i Karşılaştıralım!

unity vs unreal

Merhaba dostlarım. Bu yazımda sizlere oyun geliştirme motorları hakkında sahip olduğum bilgileri, motorların olumlu veya olumsuz yönlerini elimden geldiğince size aktarmaya çalışacağım. Diğer yazılarımın bazılarında olduğu gibi bu yazımda da bazı cümleler kişisel görüş ve düşünceler içerebilir, bana iyi gelen size kötü gelebilir. Mümkün olduğunca objektif ve düşüncelerimi sebeplerini de söyleyerek anlatmaya çalışacağım.

İlk önce ortak yanlardan bahsedelim. Her iki motorda da 3DS Max başta olmak üzere tasarım programlarından export aldığınız materyalleri kullanabilmeniz mümkün. Bu işinizi kolaylaştıracak ve internette bir çok materyal bulabileceksiniz. Benden size tavsiye, bulduğunuz tüm materyalleri bir klasör altında depolayın. Zira texture ve materyallere her an ihtiyacınız olabiliyor ve ihtiyacınız olduğunda hemen bulmak bazen zor olabiliyor.

Karakter tasarımı konusunda Adobe’un yakın zamanlarda satın aldığı Fuse yazılımını kullanbilirsiniz. Zira oradan aldığınız karakterleri motora importlamak çok kolay ve işlerinizi kısaltıyor. Fuse üzerinden karakter tasarımını yapabilir ve animasyonları kolayca ayarlayabilirsiniz. İsterseniz ilk motorumuzu ele alarak yazımıza başlayalım.

Unity

Unity; ücretsiz bir oyun motoru olup kullanımı bir tık kolay olan bir oyun motorudur. Unity, genelde low poly dediğimiz oyunlar ve mobil oyun geliştiricilerine daha çok hitap etmektedir. Yanlış anlamayın Unity ile geliştirilmiş büyük oyunlar da mevcut, fakat daha yüksek grafiğe sahip bir A+ segmentinde oyun istiyorsanız Unity isteklerinizi pek karşılamayabilir.

Unity Editor’den temsili bir görsel
Asset mağazası

Unity asset imkanları olarak da zengin bir motor. Assetler genel olarak düşük fiyatta ve ücretsiz asset imkanı fazla. Unreal’e kıyasla fiyat olarak gayet ucuz fakat onu da grafik kalitesine yorarsak yanlış bir düşünce olacağını sanmıyorum. Asset store’a şuradan ulaşabilirsiniz

Unity Asset Store’dan bir görsel
Unity ile geliştirilen oyunlar

Low poly ve mobil geliştiriciler dediğime bakmayın, ismini duyduğunuz oyunlar da mevcut. Bu oyunlardan bazılarını örnek verecek olursam; Cuphead, Heartstone ve Cities Skylines gibi bir çok oyun bulunmakta. Ama ben size yine de listenin tamamına ulaşabilmeniz için bir link bırakacağım.
Unity ile geliştirilen tüm oyunlar!

Unreal Engine

Unreal Engine; bir çok büyük yapımcının tercih ettiği oyun motorları arasında sayılabilir. Grafik olarak daha yüksek oyunlara hitap eden Unreal Engine’e Epic Games Launcher üzerinden erişebilirsiniz. Unreal Engine ile ister Blueprint üzerinden çalışabilir, isterseniz de C++ ile kendiniz kodları yazabilirsiniz. Yüksek grafik beklentiniz varsa Unreal size göre. En güncel Unreal Engine sürümü şu an için Unreal Engine 4.

Unreal Editor’den temsili bir görsel
Asset mağazası

Unreal’in asset mağazası ne yazık ki Unity’ye göre daha küçük ve daha pahalı. İmkan fazla olmamasına karşılık yüksek grafikler olduğundan dolayı fahiş fiyatlar istenmekte. Ama şöyle bir avantajdan söz edebiliriz; Epic Games her ay belirli Asset’leri bir ay içinde kütüphanesine ekleyenler için ömürboyu kullanım imkanı veriyor. Ücretsiz yok mu hiç, tabii var. Bu indirim ve ücretsiz assetleri kullanarak ortaya güzel bir proje çıkarmanız olası ve mümkün. İş tamamen sizde bitiyor diyelim biz buna (:

Unreal Asset Store’dan bir görsel
Unreal ile geliştirilen oyunlar

Hemen hemen bütün büyük oyunların atası diyebiliriz Unreal için. Yaz yaz bitmez oyunlar var. Ben yine sizin için birkaç örnek ve detaylı listeyi bırakayım. Ha unutmadan, ortalığı kasıp kavuran PlayerUnknown’s Battlegrounds namı diğer PUBG’de Unreal ile geliştirilmiş bir oyundur. PUBG’nin yanı sıra ARK, Days Gone, Tropico 6, We Happy Few ve daha niceleri…
Unreal ile geliştirilen tüm oyunlar!

Evet dostlar size mümkün olduğunca iki büyük oyun motorunun olumlu ve olumsuz yanlarını ve bunlardan oluşan projelerden bahsettim. Benim düşüncem Unreal Engine tarafında oldu çoğu zaman. Ama dediğim gibi low poly ve daha basit bir oyun yapacaksanız Unity de sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Oyun motorları ile ilgili daha fazla sorunuz var ise bize yorum bölgesinde iletmekten çekinmeyin. Diğer yazılarda görüşmek üzere esen kalın (:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 5 ay önce

    Unity pro ve free olarak ikiye ayrılır. Free sürüm maddi olarak çok sınırlıyor. Pro sürüm ise aylık belli bir ücret istiyor.
    Unreal ise öyle değil, tüm kodları github sitesinde mevcut yani açık kaynak kodlu. Sizden para istemiyor tamamen ücretsiz ve kaynak kodlarını değiştirme imkanı sunuyor. Epic’in oyunu paragon kapatıldıktan sonra epic games paragon karakterlerini animasyonları ile bedava verdi. Her biri 1000$ edecek kapasitede 25 karakter. Kısaca epic para tuzağı değil.

    • Merhabalar. Unity aslında üçe ayrılıyor fakat ben sadece ücretsiz sürümlerini karşılaştırdım. Store’dan okuduğum kadarı ile aralarındaki farklar Asset Store indirimi, T-Shirt, daha hızlı müşteri desteği ve Premium eğitim seti. Ayrıca bir diğer fark ise Free planda oyundan yıllık maksimum 100.000$, Plus planda yıllık maksimum 200.000$ bir kazanç sınırı var. Başlangıç seviyesi geliştiriciler için bu önemli değil zira aynı sınırlama Unreal Engine’de de var. Satış miktarı 3000$’ı geçtiği an %5’lik bir komisyon ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu bağlamda aslında Unreal’de tamamen ücretsiz bir motor değil. Karakter konusunu da ilk kez sizden duyuyorum. Güzel bir hamle yapmış Epic açıkçası. Son olarak da sanırım yanlış anlaşılmış benim düşüncem de Epic’in para tuzağı olmadığı yönünde. Ben sadece grafik kalitesinden dolayı fiyatların pahalı olmasından bahsettim o da gayet normal karşılanacak bir şey.