1. Ana Sayfa
  2. İşletim Sistemleri
  3. Windows 10 64-bit (x64) Versiyondan 32-bit (x86) Versiyona Geçiş

Windows 10 64-bit (x64) Versiyondan 32-bit (x86) Versiyona Geçiş

64ten32ye

Eğer bilgisayarınızın çok hantal olduğunu düşünüyorsanız 32-bit sürüme düşmek isteyebilirsiniz. Ancak şunu söyleyebilirim ki, bu pek de versiyonla alakalı olmayabilir. Öncelikle RAM miktarınıza göre değerlendirme yapmamız gerekiyor.

  • 2 GB’dan daha az

Öncelikle 2 GB’dan az RAM’iniz varsa düşürmek mantıklı olacaktır, bunu söyleyeyim. Ancak imkanınız varsa RAM’inizi arttırmanızı öneririm.

  • 2 GB

2 GB RAM x64 versiyonu için minimum gereksinimdir. Eğer tam 2 GB RAM’iniz varsa 32 bit kullanmanızı öneririm. Tabii ki imkanınız varsa ekleme yapıp x64 kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • 2 GB’dan fazla

Mecburen x64 kullanmak zorundasınız. Çünkü x86 versiyonu maksimum 2 GB RAM desteklemekte. 64 GB RAM’iniz olsa bile 2 GB’ını kullanabilecekseniz.

Eğer bilgisayarınız yavaşsa bu rehberi öneririm ayrıca: Windows 10 Hızlandırma Rehberi

Eğer 32-bite geçmeye karar verdiyseniz anlatıma geçelim.
Ancak şöyle bir sıkıntımız var. Windows’ta yapı değiştirmek için maalesef yükseltme/düşürme uygulaması bulunmamakta. Yeniden kurmak durumundasınız.

Windows’u indirmek için: Windows 10 İndirme Rehberi
Windows’u kurmak için: Windows 10 Kurulum Rehberi
Windows’u hızlandırmak için: Windows 10 Hızlandırma Rehberi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnönü Üniversitesi 1. sınıf Bilgisayar Programcılığı okumakta, Fİ|ZET Medya'da Webmaster olarak çalışmaktayım. Senelerdir bu sektörde birçok kişiye yardım ettim ve edindiğim tecrübeleri size aktarıyorum.

Yorum Yap