1. Ana Sayfa
  2. İşletim Sistemleri
  3. Windows Üzerinden Disk Bölme ve Birleştirme!

Windows Üzerinden Disk Bölme ve Birleştirme!

hgst_hdd_open_678_678x452

Merhaba dostlar. Bu yazımda sizlere Windows üzerinden herhangi bir şekilde format atmadan disk bölme işlemini nasıl yapacağınızı göstereceğim. Öncelikle neden disk bölmek isteyebilirsiniz bunu ele alarak yazımıza başlayalım.

Öncelikle bilgisayarınız yavaş olduğu için bu rehberi uyguluyorsanız, bu rehberin bilgisayar performansına etkisi yoktur. Yavaşlık sorununu gidermek için: Windows 10 Hızlandırma Rehberi

Eğer depolama alanınız yetmiyorsa ve ek bir depolama arıyorsanız, önerimiz SSD alıp Windows’u SSD’ye kurmanızdır. SSD seçmek için: 120GB SSD Tavsiyesi

Disk bölme işlemi neden yapılır?

Disk bölme işlemi; kullanıcı isteğine göre yapılır. Mesela hali hazırda kurulu Windows işletim sisteminizin yanına dual boot yöntemi ile macOS, Linux veya herhangi bir işletim sistemi kurmak istiyorsanız bu yöntem ile diskinizi bölmeniz gerekecektir. Sadece bunun için mi disk bölme kullanılır, aslında hayır. Mesela oyunlarınızı, belgelerinizi ya da resimleriniz için ayrı bir disk istiyorsunuz. Bunun için yeni bir disk almanıza gerek yok. Mevcut diskinizi bölerek de dosyalarınız için yeni bir alan oluşturabilirsiniz. Son olarak -ki bana göre en güzel avantajlarından birisi- diyelim ki format atacaksınız ve yanınızda taşınabilir harici diskiniz yok. Mevcut diskinizi bölüp bilgilerinizi buraya taşıyabilir, ardından format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Disk bölme işleminde veri kaybı yaşar mıyım?

Hayır. Bahsettiğim adımları uygularsanız herhangi bir veri kaybı yaşamanız olası değil.

Böldüğüm diski tekrar eski haline getirebilir miyim?

Tabii ki. Yazı sonunda disk birleştirme ile ilgili de bir anlatım yapacağım. Böldüğünüz diski o rehber yardımı ile tekrar eskisi gibi tek disk haline getirebilirsiniz.

Böldüğüm diske istediğim harfi ve dosya sistemini verebilir miyim?

İstediğiniz harfi verebilirsiniz, fakat istediğiniz her dosya sistemini veremezsiniz. Bunun için üçüncü parti bir uygulama kullanmanız gerekmekte. Windows’un izin verdiği dosya sistemleri şunlar; “ NTFS ve FAT32”.

Uygulamaya geçelim.

1- Öncelikle “Bu Bilgisayar” simgesine sağ tıklayıp ardından “Yönet” kutucuğunu seçiyoruz.

Disk Bölme – 1

2- Ardından açılan pencere üzerinde “Disk Yönetimi” sekmesine geliyoruz.

Disk Bölme – 2

3- Daha sonra önümüze gelen panelde disklerimiz yer alacak. Buradan bölmek istediğimiz diski ve bölüntüsünü belirliyoruz.

Disk Bölme – 3

4- İlgili bölümüne sağ tıklayıp, birimi küçült sekmesini seçiyoruz.

Disk Bölme – 4

5-Daha sonra Windows bir hesaplama yapacak. Biraz bekliyoruz. Açılan pencerede küçültülecek alan miktarını bizden MB cinsinde istiyor. Herhangi bir GB’ı 1024 ile çarparak MB haline getiriyoruz. (Örneğin 20GB ise 20*1024=20480MB şeklinde.) Daha sonra “Küçült” tuşuna basıyoruz ve biraz bekliyoruz.

Disk Bölme – 5

6- İşlem tamamlandığında ilgili diskimize yeni bir bölüm oluşmuş ve “Ayrılmamış” şeklinde nitelenecektir. Bu “Ayrılmamış” adlı bölüntüye yine sağ tıklıyoruz ve “Yeni Basit Birim” seçeneğine tıklıyoruz.

Disk Bölme – 6

7- Daha sonra açılan pencerede bilgileri kontrol ederek 2 kez ileri tuşuna basıyoruz. Daha sonra Windows sizden yeni diskiniz için bir harf atamanızı isteyecek. Bunu da seçip “İleri” tuşuna basıyoruz.

Disk Bölme – 7

8- Bu açılan pencerede ise Windows bizden dosya sistemi seçmemizi isteyecek. İsterseniz yine bu alandan diskinize isim de verebilirsiniz. Daha sonra “İleri” tuşuna bastığımızda işlem bitecek. “Son” tuşuna basarak pencereyi kapatabiliriz.

Disk Bölme – 8

9- Diskimiz hazır!

Disk Bölme – 9

Disk birleştirme işlemi

1- Öncelikle “Bu Bilgisayar” simgesine sağ tıklayıp ardından “Yönet” kutucuğunu seçiyoruz.

Disk Birleştirme – 1

2-Ardından açılan pencere üzerinde “Disk Yönetimi” sekmesine geliyoruz.

Disk Birleştirme – 2

3- Daha sonra önümüze gelen panelde disklerimiz yer alacak. Buradan birleştirmek istediğimiz diski ve bölüntüsünü belirliyoruz.

Disk Birleştirme – 3

4- Yok etmek istediğimiz bölüntüye sağ tıklayıp “Birimi Sil” diyoruz.

Dikkat! Bu işlemi yaptığınızda diskin içerisindeki bütün veriler silinecektir!

Disk Birleştirme – 4

5- Daha sonra ana diskimizi seçip “Birimi Genişlet” diyoruz.

Disk Birleştirme – 5

6- Bir kez “İleri” tuşuna bastığımızda karşımıza hangi bölüntüyü birleştirmek istediğimizi soran bir alan gelecek. Buradan ilgili bölüntüyü ve depolama miktarını seçip “İleri” diyoruz.

Disk Birleştirme – 6

7- Daha sonra “Son” diyerek biraz bekliyoruz. İşlem tamam disklerimiz birleşti.

Bu yazının da sonuna geldik arkadaşlar. Aklınıza takılanları ve yapamadıklarınızı bize yorum bölümünden iletirseniz size severek yardımcı olmak isteriz. Başka yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Eğer yardımcı olmamızı istediğiniz bir konu varsa sizi Discord’umuza bekleriz: Technografi Discord

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri internet sitelerine, bilgisayarlara ve en önemlisi otomobillere düşkün 2001 Denizli doğumlu bu arkadaşımızın ilk ve tek profesyonel projesi Technografi'dir.

Yorum Yap